Yangın anında müdahale ekiplerinin yangın dolaplarından, hareketli yangın söndürme araçlarından ve itfaiye ekiplerinin kullandığı büyük arabalardan yangın hortumunun hızlı bir şekilde açılmasını sağlayan yangın makarası, alevlere karşı zamanla yarışan herkesin en büyük yardımcı araçlarından biridir.

360 derece dönebilme yeteneğinin olması, hızlı ve seri bir şekilde hortumu haricen kullandırabilmesi yangın makarasının en önemli özelliğidir. Yangın hortumları kullanıldıktan sonra içi boşaltılmalı ve makaraya öyle sarılmalıdır. Ayrıca hem makaranın hem de yangın hortumlarının rutin kontrolleri yapılarak, yenilenmesi gereken parçalarının yenilenmesi önemlidir.

B ve C TİPİ HORTUMLAR

Yangın makarası denildiğinde müstakil evlerin garaj kısmında, bahçesinde, atölyede, fabrikada veya marketlerde kullanılan sabit yangın hortum makaraları, konut, otel ve ticaret merkezleri gibi yerlerde kullanılan şaft tipi kollu yangın hortum makaraları, açık alanlarda kullanılan ayaklı yangın hortum makaraları ve hareketli yangın hortum arabalarında kullanılan makaralar akla gelmektedir. Yangın makarasının seçiminin kesinlikle uzman ekiplerce yapılması, olası yangınlarda maksimum fayda edinilmesi için elzemdir.

  • İç astarı kauçuk ve poliüretan, dış yüzeyi sert zeminlerde çalışılacağı göz önünde bulundurularak özel iplikle dokunmuştur.

  • Yangınlarda su ve köpük işlemek için ayrıca su temini ve tahliyesi çalışmalarında kullanılır.

  • Hortumlar araç üzerindeki özel yerlerinde ve istasyonlarda hortum ambarlarında muhafaza edilir.

  • Hortumlar tek ve çiftli olarak sarılır.

  • Tekli sarım olaylarda kullanılmış olan hortumların sarılmasında kullanılır.

  • Çiftli sarım bakımı ve kontrolleri yapılmış hortumların olaylarda kullanılmak üzere araç üzerine konulmak üzere uygulanan yöntemdir.

D TİPİ HORTUM

  • İç astarı kauçuk ve poliüretan, dış yüzeyi dokuma olanları olduğu gibi sadece kauçuk ve poliüretan alaşımlı olanları da vardır.

  • Kauçuk hortumlar yüksek basınca dayanıklı olma özelliğinden dolayı hızlı müdahale lansı ile kullanılırlar.

  • Kauçuk hortumlarla 10 – 40 bar arası çalışma yapılabilir.

Yangın Makarası Çeşitleri

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin