Köpük Basınçlı su + Deterjan + Hava karışımından mekanik olarak elde edilen , yağ veya sudan daha düşük yoğunlukta , düşey veya yatay yüzeylere yapışabilen , yanan sıvının üzerinde bir örtü meydana getirerek havanın içeri girmesini , patlayabilen gazların dışarı çıkmasını önleyen , bu özelliklerini uzun süre devam ettiren ,küçük kabarcıklardan meydana gelen kararlı bir kütledir. Köpük; Sıvı madde yangınlarının en ideal söndürme maddesidir. Suya katılması gereken köpük konsantresinin ( Deterjan ) % olarak oranına karışım oranı denir. Bu oran genellikle % 1 - % 6 arasında değişmektedir. Köpük hacminin karışım miktarına, oranına Köpürme sayısı denir.
 

Yanan bir sıvıya köpük uygulandığında ;
a- Köpük yanıcıyı kaplar ,

b- Köpük yanıcıyı bastırır,

c- Köpük yanıcıyı ayırır,

d- Köpük yanıcıyı soğutur,

 • Köpük yanan maddeyi kapladığında hava ve ısı ile teması keser.Ortamda oksijen Olmadığından ısı yanan maddeye ulaşsa dahi yanma olmaz. Kaplama oksijeni saf dışı bırakır.

 

• Köpük yanan maddeyi bastırır. Yanıcı sıvılar oda sıcaklığında dahi buharlaşabilirler. Sıvının yüzeyinden yukarı doğru çıkan buhar ısı kaynağının yanan maddeye daha kolay ulaşmasını sağlar. Yanan sıvıya uygulanan köpük sıvının tüm yüzeyine dağılarak buharlaşmayı önler. Etrafa dağılan yanan sıvıya köpük püskürtülürse yanan maddeyi bastıran köpük tutuşmayı önler. Bastırma yanıcıyı saf dışı bırakır.

 

• Köpük yanıcıyı ateşten ayırır. Yanan sıvının üzerine uygulanan köpük yanan maddenin ısı kaynağı ile temasını keser. Ayırma yanıcıyı ve ısıyı saf dışı bırakır.

 

• Köpük yanan maddeyi soğutur. Köpük temel olarak sudan oluştuğu için ulaştığı her yanan maddenin en azından üst seviyelerinin sıcaklığının düşmesine neden olur. Yanan maddenin soğumasını sağlayan köpük yangının sönmesine neden olur. Soğutma ısıyı saf dışı bırakır.

 

Köpüklerin çoğu, yüzey gerilimleri oldukça düşük deterjanlardan üretilirler. Köpük Isı ve alevle karşılaştığı zaman bozulabilir ve bileşimindeki su buharlaşır. Bu nedenle yanan yüzey üzerine kaybı telafi edecek yeterli miktarda köpük uygulanmalı ve söndürülen sıvı üzerinde bir köpük tabakası sürekli oluşturulmalıdır. Köpük mekanik veya fiziksel zorlamalar sonucunda kolayca özelliğini yitirebilirler. Bazı kimyasallar ve sıvılar köpüğü süratle bozarlar. Bu nedenle köpük yanan maddenin özelliklerine uygun olmalıdır.

ÖZELLİKLER : 

 

* Gövde, sıvama metodu ile imal edilmiş olup, elektrostatik toz boyalıdır.

* Cihazların Gövdesine 25 Bar Hidrostatik basınç testi uygulanmaktadır.

* Cihazların kontrollü çalışmasını sağlayan tetik aksamı CE belgelidir.

* Cihazlarımızda aktif söndürme maddesi %90 olan ABC kuru kimyevi toz kullanılmaktadır.

* Cihazlarımızın özel askı tertibatı bulunmaktadır.

* Cihazlarımız TSE 862 EN 3-7, CE ve ISO 9001-2000 belgelidir.

* Cihaz kullanılıp tekrar dolumu yapılır.

 

ÇEŞİTLERİ : 1KG - 2KG - 6KG - 12KG - 25KG - 50KG

6KG KÖPÜKLÜ YSC

25KG KÖPÜKLÜ YSC

50KG KÖPÜKLÜ YSC

12KG KÖPÜKLÜ YSC

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin

Ücretsiz Keşif  , Özel Teklifler İçin İletişime Geçin